Malowanie jest dużo bardziej skuteczne niż inne metody w niektórych przypadkach, takich jak obejmujące duże obszary o tym samym kolorze lub obraz skomplikowanych powierzchniach, takich jak meble lub grillwork, gdzie inne narzędzia nie dotrze do wszystkich powierzchni. To wymaga praktyki w celu obsługi urządzeń i uzyskać nawet farby kryjące.
Urządzenie rozpylające jest dostępna dla właścicieli domów przez wiele lat, ale airless opryskiwaczy oferty łatwiejszy sposób na do-it-majsterkowiczów do natrysku farb. Bezpowietrzny pistolet wysunąć farby pod wysokim ciśnieniem i należy obchodzić się ostrożnie, aby uniknąć ewentualnych obrażeń ciała. Elektryczne airless system malarski składa się z pojemnika farby, wysokociśnieniowa pompa z silnikiem, uchwyt i obudowa i regulatora ciśnienia. Dysze rozszerzenie, już rury ssącej, dodatkowe dysze i miarki lepkości są dodatkowe akcesoria.

Ważne punkty do zapamiętania w użyciu airless opryskiwacza, jak w przypadku innych typów opryskiwaczy, są właściwej konsystencji farby, ciśnienia i wybór napiwków.

Wybór rozpylania końcówki zależy od konsystencji farby, ale na ogół cieńsze farby, mniejsze końcówki potrzebne.

Konsystencja farby reguluje również ciśnienie pompy. Cieńszych materiałów, takich jak plamy, lakiery, emalie i uszczelniacze wymagają mniejsze ciśnienie niż cięższe materiały, takie jak dom i malować ściany.

Farby sformułowane za pomocą pędzla lub wałka może być zbyt gruba do natryskiwania. Powinny być one testowane i rozcieńczyć w razie potrzeby.

Inne rodzaje opryskiwaczy kilka różnic operacyjnych.

Pistolet ssący ma otwór wentylacyjny w pokrywie nasadki farby. Strumienia sprężonego powietrza tworzy próżnię, dzięki czemu ciśnienie atmosferyczne na życie materiału z pojemnika do osłon głowy. Te pistolety są zwykle ograniczone do pojemników kwarta wielkości lub mniejsze i są stosowane tam, gdzie wiele zmian koloru są konieczne.

W ciśnienia karmione systemu, materiał jest życie podawana do pistoletu, gdy duże ilości tego samego koloru są używane, kiedy materiały są zbyt ciężkie, aby być odprowadzanych z kapelusza lub kontenera ssania, lub gdy wymagana jest szybka aplikacja.

Non-hemofilik opryskiwaczy nie może zwolnić powietrza do spust jest wciągnięta. Są używane, gdy powietrze dostarczane jest ze zbiornika lub z Sprężarka o kontroli ciśnienia.

Pistolet hemofilik wypuszcza powietrze przez cały czas, zapobiegając w ten sposób ciśnienie z budynku do punktu popping zaworu bezpieczeństwa.

Niektóre opryskiwacze farba może być dostosowany do innych zastosowań w odpowiednie akcesoria. Na przykład, wiatrówki kurzu wieje zajęcia z przedmiotów do przygotowania powierzchni do malowania, regulowany zawór bezpieczeństwa reguluje maksymalne ciśnienie powietrza na pistolety; załącznik inflater konwertuje opryskiwacz do pompy do pompowania zabawek, opon, itp.

Innym rodzajem aplikatora w tej kategorii jest obrotowe płyty airless rozpylacz farby. Pompy ślimak ściąga farby z pojemnika zamontowany pod elektrycznie głowy rozpyleniu do szybkiego wirującego dysku. Siła odśrodkowa z wirującego dysku powoduje, że farby do przepływu przez zmienną otwierania bramy.

Sterowania bramą reguluje wielkość pokosu farby i eliminuje dysz i wysokiego ciśnienia wtrysku zagrożeń.

Wydajne, niskiego ciśnienia opryskiwaczy farby zmniejszyć kwotę ponad-spray zwykle spowodowane airless opryskiwaczy i konwencjonalnych, pneumatyczne pistolety. Więcej farby dociera do powierzchni i malarzy zaoszczędzić czas i pieniądze na farby, tkaniny do spadku i maskowania.